logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Škriatok FÍHA Tralala: Moje fíha patrí najčastejšie mojím deťom

Publikované: 06.12.2014 o 21:18Autor: Martin Ližičiarhodiny Prečítate približne za 7 minút
Niektorí ju poznajú z Divadla na kolesách, ktoré si založila po štúdiu herectva. Známejšia je ako Katka z detskej relácie televízie LUX pod názvom Klbko. A tisíce detí ju milujú a poznajú ako škriatka FÍHA Tralala. Rozprávali sme sa s ňou o tom, že pódium lieči; o detských divákoch; i o tom, že Boh sa jej prihovoril v dospelosti vo víchrici. Martina Jelenová (33).

Škriatok FÍHA Tralalala. Ako vzniklo toto meno?

Keď som rozmýšľala nad touto postavičkou a začínala ju tvoriť, chodila som s mojím divadlom po cestách-necestách našej krajiny a hľadala som niečo jednoduché, čo by deťom išlo ľahko do úst. A tak som na niečo povedala: "Fíha, to je pekné!" A vtedy mi to napadlo. Toto je slovíčko, ktoré často spomínajú detičky a často ho používajú. A vznikol názov škriatka Fíha. A prečo je aj Tralala? Preto, lebo je to škriatok, ktorý rád spieva. Je to hudobný škriatok.

Na čo hovoríte vy fíha?

Na moje deti. Každý deň. Sú pre mňa zdrojom mnohých prekvapení. Nad nimi hovorím najčastejšie fíha.

Prečo býva škriatok FÍHA v knižke?

Chcem, aby sa deti vrátili k čítaniu pravých papierových kníh, pretože je tento svet pretechnizovaný. Je to pre mňa dôležité, aby rodičia viedli deti ku knižkám. A možno, keď deti uvidia, že škriatok býva v knihe, tak sa začnú o knihy viac zaujímať.

Kto všetko stojí za tvorbou FÍHA Tralala?

Dôležitou súčasťou je tvorca hudby Miroslav Šíbik a pesničkár Miroslav Šmilňák, Jakub Šteinecker, ktorý má na starosti kameru. Potom Veronika – Lesana - Renčková, ktorá robí bábky a masky, Jana Kuzmová vyrába kostýmy a stále nám pribúdajú ďalší a ďalší. Patria sem aj herci z môjho divadla. Toto je gro ľudí, ktorí so mnou spolupracujú a pomáhajú mi s detskou tvorbou, aby vyzerala tak, ako má.

 

NECHCELA SOM LEN HRAŤ, ALE AJ TVORIŤ

Dnes vás poznajú deti i rodičia najmä z DVD. Predtým však bolo mnoho úsilia vo vašom divadle. Kde to všetko začalo?

Vyštudovala som herectvo na Akadémii umení v Banskej Bystrici a po štúdiu som si založila vlastné divadlo. Chcela som ísť vlastnou cestou, mojim snom bolo nielen hrať, ale aj tvoriť a nie byť uzatvorená v kamennom divadle. Zamerala som sa na tvorbu pre deti a oni sú moja hlavná inšpirácia a môj cieľ.  Robím to už 10 rokov.

Škriatok Fíha tralala vznikol po ôsmich rokoch, keď som nadobudla veľa skúseností, veľa som cestovala a spoznávala detského diváka. Keď som si bola istá, že viem odhadnúť, čo funguje a čo nie, pustila som sa do väčšieho projektu.

Zastávkou na tejto ceste bola i televízia LUX a relácia pre deti - Klbko.

Pozval ma môj kamarát, dramaturg televízie, Juraj Drobný, ktorý vedel, že robím tvorbu pre deti. On prišiel s názvom tejto relácie a ponúkol mi, či by som nechcela stvárniť úlohu Katky. Rada som to prijala a natočili sme viac ako 60 dielov. Bolo to super.

Vraj vám dokonca chodili aj blahoželania k meninám ako televíznej Katke....

Zvyšok rozhovoru sa dočítate v zamknutej časti. Dozviete sa tiež, či sú detskí diváci na Slovensku rôzni alebo rovnakí, kedy je Martina po predstavení spokojná a o tom, ako sa stretla s Bohom nie vo vánku, ale vo víchrici.

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (1)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
1
|
-
0
30.06.2014 23:11
Laco
"Vždy je nejaká kritika a ja som, samozrejme, za ňu vďačná. Posúva ma dopredu. Ale zatiaľ jej našťastie nie je veľa." :o)
REAGOVAŤ
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.