logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

ČERVENÁ ŠNÚRKA: ozdoba, či magický predmet?

Publikované: 14.06.2015 o 11:02Autor: Zuzana Vandákováhodiny Prečítate približne za 2.5 minúty
Povera spojená s rituálom. Červená šnúrka, stužka, nitka či náramok. Jej existenciu vnímame v posledných rokoch až priveľmi. Avšak skutočne vieme, čo (alebo kto) je za tým?

Dnešná doba je charakteristická nielen rýchlosťou (a v spojení s ňou často počutým „nemám čas, nestíham“) a technickými vymoženosťami od výmyslu sveta, ale aj veľkým strachom. Ľudia sa boja o svoj život, zdravie, majetok, bezpečnosť, zamestnanie a podobne. Strach z krízy, neslobody, vojny – na druhej strane (nie vždy naplnená) túžba po plnosti, slobode, mieri, po skutočnom živote. Ako to však dosiahnuť?

Každý z nás v sebe vníma rozmer duchovna, ktorý potrebuje nejakým spôsobom nasýtiť. „Nespokojné je moje srdce, kým nespočinie v Tebe, Bože,“ povedal veľmi výstižne svätý Augustín. Ak nenaplníme svoje srdce Bohom, ak naše srdce nespočinie v Ňom, hľadáme iné možnosti, ktoré nás však privádzajú len k väčšej nespokojnosti, nešťastiu a napokon nás úplne zničia. Hoci spočiatku tieto možnosti, ktoré nachádzame v radoch okultizmu, ezoteriky, New age či rôznych alternatívnych smerov, vyzerajú veľmi lákavo a jednoducho – a najmä ponúkajú (ne)riešenie tu a teraz, rýchlo a bez čakania –, následky a dôsledky, a to najmä v oblasti duchovnej, na seba nenechajú dlho čakať.

Červená šnúrka sa používa ako ochrana pred urieknutím. Červená – farba ohňa –, ktorá má upútať pohľad toho, kto by chcel „nosičovi šnúrky“ ublížiť, a tým ho ochrániť pred urieknutím. Poveru navyše umocňuje náuka kabaly. Obzvlášť dnes sme svedkami veľkého vzostupu predaja rôznych energetických náramkov (energy balance), ktoré majú rovnaký účel ako červená šnúrka.

Prečo ľudia nosia červené náramky?

Sú presvedčení, že sú pre nich ochranou pred urieknutím „z očí“ a pred negatívnou energiou. Šnúrke je tak pripisovaná zázračná a ochranná sila, moc. Inak povedané – zverím sa pod ochranu červenej stužky. Avšak skutočne viem, kto za touto poverou stojí?

Ak mám niekomu zveriť do opatery svoje dieťa alebo mu požičať auto či peniaze, potrebujem vedieť, kto je ten, komu to zverujem. Neprejavím takú dôveru komukoľvek, potrebujem si byť istý tým, že ten človek je zodpovedný, že mu môžem veriť, že sa na neho môžem spoľahnúť. Prečo potom nepátrame, komu zverujeme svoj život, keď nosíme červenú stužku či podobné energetické amulety?

Ak hľadáme skutočný pôvod tohto zvyku, povery, tradícia nás privedie až k Bálovi, do staroveku. Bál (Baal, Bel, Baele, Wael) - mocný démon, ktorého meno je prekladané ako: hospodin, vládca, pán. Už dávno bol uctievaný ako fenické a západosemitské božstvo. Dôkazy o šírení úcty k Bálovi, ktorému sa prinášali ľudské obety a zasväcovali deti, nachádzame aj vo Svätom písme: „Budovali výšiny Bálovi, aby v ohni spaľovali dietky na obetu Bálovi.“ (Jer 19, 5) Znakom zasvätenia dieťaťa Bálovi bolo zaviazanie červenej stužky. Démonológia (náuka, ktorá sa zaoberá démonmi, ich vplyvom na ľudský život) ho radí ako siedmeho z desiatich archidémonov a charakterizuje ho ako ducha zrady, ľstivého a nemilosrdného. Modernými okultistami je spájaný so silami deštrukcie, nenávisti, pomsty, vojny.

Namiesto toho, aby sme sa chránili, sa tak dobrovoľne zverujeme do otroctva Zlého. Avšak je len Jediný, ktorý nás môže skutočne (o)chrániť. „Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život.“ (Jn 3, 16)

Jedine On ťa chráni. Miluje ťa viac, ako si vôbec dokážeš predstaviť. Nepotrebuješ žiadne šnúrky ani život naplnený strachom. Si milovaný Bohom, si v Božích rukách! Tak sa neboj naplno žiť slobodu Božieho dieťaťa, ktorú Ti Kristus vydobyl na kríži!

...

ČÍTAJTE AJ: Pieseň na želanie: Rodičom, ktorí zdobia kočíky svojich detí červenými mašľami a ich zápästia červenými šnúrkami 

...

Snímka: Flick (CC Licencia)

INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA (5)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
5
|
-
14
14.06.2015 15:05
Anino
V článku sú pomotané tri veci: móda, placebo a uctievane démonov. Čo sa módy týka, červená je holt pekná farba a vidieť za tým, že maminka dá svojej dcérke na vrkoče červené mašličky, nejaký okultizmus je hlúposť a zbytočné znepokojovanie labilných. Žiaden boom čérvených gumičiek na ruke medzi mladými nebadať. A aj keby nejaký bol, červenú majú proste deti radi. Červená čiapočka nie je okultná rozprávka a semafor nie je okultný predmet. Čo sa placeba týka, keď ľudia veria, že im nejaké veci pomôžu, často sa tak stane. Placebo lieky účinkujú dokonca aj vtedy, keď človek vie, že ide o placebo a na tomto princípe funguje celý homeopatický biznis. Niekto môže ako placebo používať náramok. Placebo má tú nevýhodu, že človek vyhodí kopu peňazí za niečo, čo funguje rovnako, ako keby jedol tabletky lisované z múky. Ale aj tie cez vojnu pomáhali, keď neboli iné a principiálne to neškodí. Uctievanie démonov je hazard. Ale tam je problém v uctievaní, nie v tom, že niekto nosí červenú mašličku.
REAGOVAŤ
+
13
|
-
0
14.06.2015 18:30
miro
Ty to mas popletene, clanok je otom ze ked si niekto da cervenu snurku proti urieknutiu, nie mode ani nicomu inemu... citat poriadne !!!!
+
15
|
-
1
14.06.2015 19:25
pokuston
Pre vsetkej ucte: ste to pomotane pochopili... Nejde tu o ziadne karkulky, semafory, ci maslicky. Ide tu o to, comu ludia veria: "nahodim" dietatku v perinke cervenu snurocku, aby ju niekto "neuriekol" a pod. Tento Vas nazor hovori, ze vsetko, co je cervene, je proti urieknutiu, je povera. A o to v clanku neslo, len o vysvetlenie, odkial tieto povercive cervene snurocky pochadzaju.
+
1
|
-
0
15.06.2015 15:36
Monika
Ja som počula také vysvetlenie, že keď vás chce niekto urieknuť, tak musí nadviazať očný kontakt. A práve červená farba je taká výrazná, že by mala odpútavať pozornosť... To, že urieknutie a čierna mágia existuje, to vám potvrdí každý kňaz... ale to nehovoríme o urieknutí takom, že na vás niekto v MHD krivo pozrie... Mne keď príde v autobuse zle, tak na 100% viem, že je to kombinácia tepla, vydýchaného vzduchu, citlivejšieho žalúdka a narušenia rovnováhy v strednom uchu, napríklad v zákrute... ale poznám kopec ľudí, ktorí by povedali, že ich niekto v tom autobuse uriekol... červenej šnúrke verím asi toľko ako štvorlístkom, čiernym mačkám, kominárom a pod. Psychika je silná vec a myslím, že tým, ktorým pomáha červená šnúrka pred urieknutím, resp. ocikaná plienka na zbavenie sa urieknutia, tak prežívajú placebo efekt na vlastnej koži...
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
25.06.2015 13:34
Marek Klešč
...ked sa veciam pripisuje moc, ktora im nebola dana....
REAGOVAŤ
NEWSLETTER cesta+
Prihláste sa na odber :)
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.