logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Zuzana Stohlová Kiňová z Poradne Alexis: Naučili sme chlapov užívať si, bez zodpovednosti za nový život

Publikované: 23.08.2015 o 21:53Autor: Martin Ližičiarhodiny Prečítate približne za 11 minút
Sú ženy, ktoré sa ocitnú pred ťažkou dilemou. Čakajú dieťa a podpora od muža či rodičov neprichádza. O týchto prípadoch, ale aj o úlohe muža pri nečakaných tehotenstvách či dôvodoch pre potrat, hovorí cesta+ so Zuzanou Stohlovou Kiňovou (30) z Poradne Alexis.

(Poznámka: Občas sa do rozhovoru zapojila aj kolegyňa psychologička Peťa Heretová (27). Jej odpovede sú označené jej menom)

Slovo Alexis znamená pomáhať. Kto prišiel s myšlienkou pomáhať takýmto spôsobom?

Alexis vznikla ešte pod Fórum života, ako jeden z projektov konkrétnej  pomoci. Bola doplnením konkrétnej pomoci, ktorú Fórum života poskytovalo cez projekt Zachráňme životy. Ešte som tu vtedy nebola. Názov vznikol tak, že sa stretli ľudia, ktorí tu pracovali, dali nejaké návrhy a vymysleli Alexis. Znie to dobre, má to v sebe podstatu – pomáhať. Je to  z gréckeho slova „álexis“.

Aká je vaša funkcia?

V októbri 2014 sa Poradňa Alexis osamostatnila od Fóra života, čiže fungujeme ako samostatná nezisková organizácia.  Ja zastávam pozíciu riaditeľky a zároveň robím sociálne poradenstvo. Ešte mám kolegyňu Peťu, ktorá robí psychologické poradenstvo – venuje sa hlavne ženám, ktoré psychicky trpia po potrate. S poradňou spolupracuje približne 20 dobrovoľníkov z oblasti psychológie, gynekológie, práva, sú zapojení aj kňazi, ktorí pomôžu duchovnou pomocou.

Čo všetko pokrývate? Čo je najväčším problémom dnešných dní?

Prioritne riešime neželané tehotenstvá a popotratový syndróm. Najčastejšie sa nám ozývajú ženy a dievčatá vo veku od 14 do 32 rokov. Poradenstvo poskytujeme tromi hlavnými spôsobmi: cez email sa nám ozýva najviac žien, pretože je to najanonymnejšia forma komunikácie, potom telefonicky alebo osobným poradenstvom.

Každý prípad so sebou prináša špecifické problémy, ktoré treba rozčleniť, porozprávať sa s danou ženou, pomôcť jej hľadať to najlepšie riešenie. Snažíme sa prispôsobiť ich požiadavkám a sústrediť sa na to, čo chcú prioritne riešiť.

Sem-tam sa nám ozývajú aj muži. Mali sme napríklad mužov, ktorí sami trpeli po tom, čo ich partnerka podstúpila potrat. Ozývajú sa tiež muži, ktorých partnerky chcú ísť na zákrok a oni sú proti tomu. Radíme im, ako s nimi môžu hovoriť, čo im povedať a podobne.

 

ZENY ČAKAJÚ, ŽE SA MUŽ VYJADRÍ

Úspech je pre vás, ak sa podarí zachrániť dieťa a žena nejde na potrat. Dá sa merať táto úspešnosť?

Väčšinou sa nám ozvú ženy, ktoré nie sú úplne rozhodnuté pre potrat, skôr hľadajú iné možnosti riešenia neželaného tehotenstva. Sú to ženy, ktoré potrebujú najmä pomôcť zorientovať sa v tejto situácii. Či už v sociálnej sieti, na čo majú nárok pred pôrodom, po pôrode. Alebo ak ide o mladšie dievčatá, ako to povedať rodičom, čo robiť, ak ich vyhodia z domu. Vieme im pomôcť vybaviť krízové centrum. Spolupracujeme s projektom Zachráňme životy, ktorý je materiálnou a finančnou pomocou, vďaka ktorej vieme napríklad týmto mamičkám uhradiť ubytovanie v krízovom centre na nejaký čas.

Akú úlohu majú muži v týchto ťažkých situáciách? Rozhodujú o tom, ako sa bude situácia vyvíjať?

Dnes je doba feminizmu, potrat je prezentovaný ako právo ženy a ona rozhoduje o svojom tele. Muži sa akoby stiahli. Myslia si, že je to na žene. Dovolím si však tvrdiť, že ženy, ktoré sa nám ozývajú, čakajú, že sa k tomu muž nejako vyjadrí. Či už pozitívne alebo negatívne. Najmä však pozitívne: neboj, nejako to zvládneme, pokúsime sa o to dieťa postarať a vychovať ho...

Vyzvala by som mužov, aby sa nebáli o tom hovoriť. Mala som napríklad spolužiaka na vysokej škole, ktorý sa až dva roky po potrate dozvedel, že jeho priateľka bola na interrupcii. Bol veľmi zničený z toho, že mu nič nepovedala a mohlo sa to riešiť inak.

Ako dlho trvá boj o život, odkedy sa vám človek ozve?

Záleží to od  toho, či sa nám žena ozve telefonicky, emailom alebo osobne. Emaily bývajú dlhodobejšie – väčšinou dva až tri mesiace. Sú aj prípady, že ženy napíšu jeden mail a už sa neozvú. Aj keď im napíšeme naspäť. Niekedy sa ozvú po mesiacoch, že sa majú dobre, že sa rozhodli dieťatko si nechať a poďakujú za náš záujem o nich.

Raz sme mali jednu mamičku, s ktorou sme sa stretli osobne, lebo sme išli práve do mesta, kde bývala. Sedeli sme s ňou dve hodiny a rozprávali sme sa. O týždeň nám zavolala, že nakoniec na potrate bola, pretože priateľ, ktorý sa s ňou rozišiel, si aj tak našiel čas na to, aby ju na ten potrat dotlačil. Neskôr trpela veľkými výčitkami a poprosila nás o psychologickú pomoc.

Pri úlohe muža som skôr myslel na chýbajúcu oporu muža, ktorý by mohol pri žene stáť.

V našich prípadoch, ktoré riešime, často muž povie dievčaťu: Vyrieš si to, ako chceš. Druhá možnosť je: Keď nepôjdeš na potrat, rozídem sa s tebou. Mali sme prípad, napísala nám matka troch detí, ktorá dovtedy žila v kvázi dobrom manželstve a pri treťom tehotenstve jej manžel povedal: buď pôjdeš na potrat alebo ťa opustím a rozvediem sa s tebou.

Aké sú dôvody mužov reagovať takto?

To si môžeme iba domýšľať,  ale myslím si, že je to dôsledok životného štýlu, lebo dnes sme chlapov naučili, že si môžu užívať a nemajú žiadnu zodpovednosť a zrazu príde situácia, že nastane tehotenstvo a to je spojené si zodpovednosťou a nevedia to riešiť. Nie sú na to pripravení.

Inokedy sa snažia byť muži neutrálni práve vtedy, keď by nemuseli byť. Často sa nám stáva aj to, že dievča aj jej partner  si chcú dieťa nechať , ale boja sa, čo povedia rodičia.

Peťa: Alebo sa zľaknú, či sa zvládnu o dieťa postarať, pretože rodičovstvo je obeta. Možno by sa museli  zbaviť nejakých koníčkov, menej chodiť za kamarátmi a namiesto toho sa venovať  dieťaťu. Je to možno trošku o egoizme, žena ako matka sa k tomu skôr dokáže postaviť zodpovedne.

 

ŽENA JE  OBEŤOU POTRATU VIAC AKO DIEŤA

Vy ako ženy, ako vnímate mužov, ktorí volajú a bojujú za svoje ženy a za dar života v nich?

Je to super! Je fajn, že sa neboja postaviť za svoje dieťa, za ochranu svojej rodiny a malo by to byť pravidlom.

Ovplyvňuje táto práca nejako váš pohľad na život?

Môj pohľad na život bol rovnaký aj pred tým než som začala pracovať v tejto oblasti. Vážim si každú ľudskú bytosť. Uvedomujem si, že každý z nás je v živote raz hore, raz dole. A niekedy sa dostane do situácie, kedy sám nevládze a potrebuje pomoc. A takíto sú ľudia, ktorí sa nám ozývajú. Hľadajúci tú správnu cestu.  Pre mňa je najväčšou odmenou a radosťou do života pohľad na dieťatko, ktoré  sa aj vďaka našej pomoci mohlo narodiť.

Peťa: Ja si pri tejto práci  čoraz viac uvedomujem, ako veľmi je žena sama obeťou potratu. Keď spätne rozoberáme to, ako sa rozhodla a čo prežívala počas tohto rozhodovania - sú to veľmi ťažké veci, na potrat nejdú z  roztopaše... V istom zmysle je žena horšou obeťou potratu než dieťa. Dieťatko zomrie, no potom je šťastné v nebi, ale žena sa často ešte poradne vytrápi s dôsledkami svojho rozhodnutia, pretože niekedy si až s odstupom času uvedomí, že situácia sa dala riešiť aj inak ako interrupciou, no svoje rozhodnutie už nezmení. Máloktorá žena totiž ide na zákrok s postojom, že je to len zhluk buniek a nie dieťa.

Sú ženy, ktorým pomôžete, spätne vďačné?

Poďakujú, niektoré pošlú fotku. Mali sme prípad, že sme boli v televízii Lux a jedna mamička priamo do vysielania napísala, že nám ďakuje a tiež poslala aj fotku dieťatka.

Hodnotia ženy, ktoré sa rozhodli pre potrat, čo ich k tomu viedlo? Aké sú tu najčastejšie dôvody? Je to aj nevedomosť?

Odpoveď si dočítate v zamknutej časti článku. Ďakujeme, že nás podporujete cez predplatné.

Dozviete sa tiež, či majú lekári zisk z toho, že robia potraty, o tom koľko percent potratov je úplne dobrovoľných a či popotratový syndrom prežívajú aj lekári a zdravotnícky personál. 

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
DISKUSIA
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
Diskusia je zatiaľ prázdna. Buďte prvý, kto vyjadrí svoj názor.
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.