logo
konto fb rss email
INZERCIA
GOOGLE REKLAMA: Ak sa Vám zdá reklama nevhodná pre náš portál, pošlite nám, prosím, jej link.
INZERCIA

Rozvedená veriaca Jana: Túžim byť s Božou pomocou pre svoje deti vzorom manželskej vernosti

Publikované: 27.10.2016 o 00:12Autor: Jana Mikolajčíkováhodiny Prečítate približne za 8.5 minúty
Má dve deti, je aktívne veriaca, slúži v spoločenstve, pravidelne pristupuje k sviatostiam. Avšak má to jeden háčik: už šesť rokov nesie kríž rozvodu. No len čo spomeniem toto slovné spojenie, hneď ma opraví: „Už to nie je pre mňa kríž. Boh to premenil na požehnanie.“ O tom, ako sa od hnevu, sĺz a hádok s Bohom dostala až k takémuto postoju, porozprávala pre Magazín Cestaplus sympatická pani Jana (41).

NEMALI SME PREDSTAVU, ČO ŽIVOT PRINÁŠA

Aké bolo vaše detstvo a mladosť? Kde a ako ste spoznali svojho manžela?

Mám troch súrodencov – jednu sestru a dvoch bratov. Vyrastali sme ako klasická tradične veriaca rodina. Som presvedčená, že nám naši rodičia dali všetko, čo mohli a ako najlepšie vedeli. S mojím manželom som sa zoznámila na strednej škole; on končil a ja som začínala. Chodili sme spolu dva roky a potom sme sa zobrali. Teraz, keď sa pozerám spätne, bolo to veľmi skoro.

Aké bolo obdobie chodenia a prvé roky manželstva?

Začiatky chodenia sú vždy krásne (úsmev). Máte srdce a oči len jeden pre druhého a nič nevidíte a ani nechcete vidieť. Môj manžel bol môj prvý chlapec, s ktorým som vážne chodila. Na všetko som hľadela cez ružové okuliare a pretože sme boli veľmi mladí, nemali sme ani len predstavu o tom, čo život prináša. Po svadbe začali ružové okuliare pomaly padať. Narodila sa nám dcéra, museli sme riešiť bývanie (dovtedy sme bývali u mojich rodičov spolu so súrodencami) a zrazu bolo všetko odlišné od mojich predstáv.

 

MUSELA SOM VERIŤ, ABY SOM PREŽILA

Čo sa stalo? Čo bolo zlomové vo vývoji vášho manželstva? A čo alebo kto bol dôvodom jeho rozpadu?

Nejaké veci sme mali vyriešené, a tak nejako ten život plynul. Narodilo sa nám druhé dieťa, syn. Začala som podnikať, manžel chodil do práce, aj ja som bývala dlhšie v práci – čím viac som pracovala, tým viac som zarobila. Už to bolo zlé. Kiežby som to vedela...

Medzi mnou a manželom prestávala komunikácia, aj manžel z práce chodil neskoro. Hoci som samu seba presviedčala, že je všetko v poriadku, bolo to klamstvo. Keď som to zistila, začala som volať na Boha a snažila sa viac priľnúť k nemu. No to už naše manželstvo padalo - manžel si našiel priateľku a všetko sa spustilo. Rozvod, sťahovanie manžela, ľudia okolo nás, zranené deti, moji rodičia,... bolo to naozaj veľmi ťažké obdobie.

Zrazu som zistila, že mi neostal nik, iba Boh, ak som vtedy vôbec nejakému verila. (V tú chvíľu som musela veriť, aby som prežila.) Dnes som Bohu vďačná za jeho trpezlivosť, za to, že to so mnou nevzdal (úsmev).

Ako by ste opísali svoje manželstvo dnes? Rozpadnuté, skrachované, nefungujúce..., či už ani neexistujúce?

Je to zaujímavá otázka (úsmev). Asi by som povedala „nefungujúce“. Žijem sama s mojimi deťmi v jednej domácnosti, manžel má už novú rodinu, ale stále sme manželia. No napriek všetkému, čím sme prešli, bolo veľmi ťažké odpustiť jemu, tej žene a hlavne sebe. No Bohu nič nie je nemožné a len s jeho pomocou, láskou a silou môžem povedať, že som to zvládla.

 

LEN S KRÍŽOM SA KRÁČA DO NEBA

Viete s odstupom času pomenovať príčiny rozdelenia vášho manželstva? Dalo sa im predísť? Je niečo, čo by ste dnes urobili inak?

Zvyšok rozhovoru je prístupný predplatiteľom. Ďakujeme, že vďaka vám môžeme existovať.

Ďalej sa dozviete:
- prečo majú manželia aj dnes dobrý vzťah?
- prečo boli reakcie veriacich ponižujúce a zraňujúce?
- prečo vníma Jana učenie Cirkvi o nerozlučiteľnosti manželstva za správne?

Zvyšok článku je prístupný iba predplatiteľom. Staňte sa našim predplatiteľom a získajte aj iné výhody.
Informácie o predplatnom na www.cestaplus.sk/predplatne.

cesta+

V prípade, že ste prihlásený v konte a článok sa neodomkne, odporúčame vymazať údaje cookie zo svojho prehliadača.
DISKUSIA (6)
PRIDAŤ NÁZOR
Pravidlá diskusie
+
14
|
-
0
27.10.2016 12:48
Ján
Výborný rozhovor. Pani Jane želám veľa šťastia, a ceste+ ďakujem za ich dobre odvedenú prácu. Veľmi sa mi páči, že dávate priestor aj ľuďom, ktorí sú v cirkvi akoby na "okraji spoločnosti", ako teraz rozvedeným alebo nedávno Petrovi s homosexuálnou orientáciou. Cirkev je pre všetkých, nielen pre samozvaných "dokonalých", takto to má vyzerať na katolíckom webe, tlieskam Vám! Ako katolíci však máme pred sebou ešte dlhú cestu, ešte máme strašne veľa čo naprávať, aby sme boli ako-tak autentickí. Ako hovorí pani Jana o Cirkvi: "Práve tu sme sa stretli (ja aj moje deti) s reakciami, ktoré boli pre nás asi najviac ponižujúce a zraňujúce". Ako je možné, že sa človek v ťažkej situácií stretne s takýmito reakciami v práve v spoločenstve ľudí, ktorých hlavným poslaním je milovať? Myslím že pápežove Františkove časté slová o farizejstve v cirkvi sú na mieste.
REAGOVAŤ
+
3
|
-
0
27.10.2016 13:13
Jozef
Ďakujem veľmi pekne za tento rozhovor. Téma je to naozaj ťažká a v podobnej situácii ako pani Jana je veľa ľudí a iste aj medzi čitateľmi tohto rozhovoru sa nájdu viacerí. Čo však mne chýba je aspoň zmienka o bežnom riešení, ktoré v takomto prípade ponúka Cirkev: možnosť preskúmania platnosti manželstva na cirkevnom súde. Možno ak by pani Jana spolu so svojim manželom túto ponúkanú pomoc Cirkvi využila, uľahčilo by to život nielen jej, ale aj jej manželovi. Obom by sa v prípade dokázania nulity ich manželstva otvorila možnosť uzavrieť nové sviatostné manželstvo.
REAGOVAŤ
+
2
|
-
0
28.10.2016 14:30
Pavol Adam
p. Jozef, tá anulácia manželstva, čo popisujete ako "bežné riešenie, ktoré ponúka Cirkev" určite nie je bezbolestné a určite nie pre každého. Aj pani Jana si vybrala cestu vernosti (napriek cudzoložstvu manžela), proces anulácie by všetky dotknuté osoby zrejme ešte viac traumatizoval a odcudzil. Ja som zas čakal v článku inú praktickú vec: financie. O tomto nepadla otázka, ale pre väčšinu manželov (či najmä manželiek) po rozvode je to často existenčná téma. A do tohto by sa tiež dalo "zabrdnúť". V jednom farskom kostole som videl schránku s nápisom: Sem vhadzujte podnety pre farskú sociálnu komisiu. V takej farnosti by som hneď p. Janu "nahlásil", že finančná pomoc sa jej isto zíde - veď PRÁVE PRETO dávame "peniaze do zvončeka", aby slúžili núdznym, najmä v danej farnosti. Bodaj by som videl takéto schránky v každom kostole, aby sme si vedeli navzájom takto, aj cez Cirkev, pomáhať. Aj toto by malo byť to "bežné riešenie, ktoré Cirkev ponúka."
+
3
|
-
2
28.10.2016 17:27
helena
P.Jozef...anulacia manzelstva urcite nie je bezbolestne riesenie ani pre manzelov ani pre deti. Viete si predstavit bolest deti, ktore boli cely zivot vedene k viere, vychovavane v rodinnom spolocenstve a zrazu im ich rodicia oznamia, ci uz v utlom veku ci v dospelosti, kedy je ro castokrat este bolestnejsie, ze zvazok v ktorom zili ich rodicia bol podfuk...myslim ze rozvodeni su zraneni ale liecit svoje rany by si mali upatim sa na Boha a rodinu, deti a nie na sposobovanie este vacsich ran svojim detom...mozno je to krute ale pisem z pohladu zraneneho dietata, na ktore obcas rodicia zijuci vo spleti vlstneho nestastia zabudaju. Cest p. Jane, ktora dokaze byt oddanou matkou a manzelkou aj po rozvode, deti maju v nej velky vzor, ze aj napriek chybam dokaze byt verna viere a slubu .
+
5
|
-
0
28.10.2016 14:55
Lucia
V prvom rade dakujem Jane za krasne svedectvo. Negeneralizovala by som cirkev co sa tyka odsudenia. Som momentalne v uplne rovnakej situacii i ked iba na zaciatku celej cesty, kedze manzel od nas odisiel iba pred par mesiacmi a najviac prijatia som dostala v Cirkvi cez knazov a spolocenstvo, v ktorom sa citim prijata, a ktore mi pomaha prekonat bolest zo straty. Aj Jana spomina ze je aktivne sluziacou, predpokladam ze v cirkevnom spolocenstve. Paradoxne, ludia, ktori nepatria do cirkvi ma odsudzuju za moje rozhodnutie zostat vernou v manzelstve. Cirkev sme my, jednotliví ľudia a ak budeme aktivni, zaujimat sa o ludi zranenych a opustenych, vytvoríme obraz Cirkvi prijimajucej a milujucej.
REAGOVAŤ
+
0
|
-
0
28.10.2016 15:03
cesta+
Ak máte záujem napísať viac, ozvite sa nám do redakcie:) piseme@cestaplus.sk